Przedsiębiorcy, którzy w ramach różnych unijnych programów dostali dofinansowanie na swoją działalność, mogą być zmuszeni do całkowitego jej zwrotu, jeśli nie będą przestrzegać kryteriów przyznawania grantów.
Jak podaje Rzeczpospolita fundusze europejskie, z których finansowane są inwestycje i inne projekty przedsiębiorców, rządzą się twardymi prawami. Pieniądze mogą trafić na konto tylko tej firmy, która w sposób pełny i prawidłowy wywiązuje się ze swoich obowiązków. Te określa odpowiednia umowa o dofinansowanie, jaką firma zazwyczaj podpisuje z tzw. instytucją pośredniczącą lub wdrażającą.
Naruszenie harmonogramu realizacji projektu może doprowadzić do całkowitego zwrotu dotacji. Jedną z przyczyn takiej decyzji może być np. brak zachowania reguł konkurencyjności. Należy utrzymywać rezultaty określone w projekcie, np. liczba miejsc pracy, produkcji towaru w określonych ilościach itp. Okres obowiązkowego utrzymania rezultatów to pięć lat dla dużych firm i trzy lata dla sektora firm średnich i małych. Nie należy zapominać, że firma nie może dokonywać zmian w projekcie.
Dokonanie takich modyfikacji oznacza złamanie umowy o dofinansowanie. Wyraźnie wskazuje na to art. 57 rozporządzenia Rady nr 1083/ 2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności (DzUrz UE L 210 z 31 sierpnia 2006r. ze zm.).