spawanie

Spawanie w ZMZ – poznaj stosowane metody

Spawanie, czy też usługi spawalnicze to jedna z usług świadczonych przez firmę ZMZ mieszczącą się w Piotrkowie Trybunalskim. Specjaliści korzystają tu z takich metod jak MIG/MAG czy też TIG. Spawane są elementy wykonane z materiałów takich jak aluminium, stal czy żeliwo. Specjalizacją firmy jest obróbka CNC, czyli skrawanie, do którego wykorzystywane są programowane komputerowo maszyny CNC.

Zanim rozpocznie się spawanie – co wymaga sprawdzenia?

Prace spawalnicze poprzedzone są rozpoznaniem materiału dostarczonego przez klienta. Specjaliści potrafią ocenić czy mają do czynienia ze stalą, żelazem czy też np. aluminium. Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego spoiwa. Jakość elektrody ma być wyższa niż metalu, który jest spawany. W dalszej kolejności wybierany jest gaz osłonowy. Warto pamiętać, że stal spawana jest metodą MAG przy wykorzystaniu mieszaniny argonu oraz CO2. W spawaniu metali nieżelaznych (np. aluminium czy magnez) zastosowanie znajduje metoda MIG. Wówczas, wykorzystywane są gazy obojętne – argon, hel oraz ich mieszaniny.

Przed spawaniem podłączany jest tak zwany przewód masy. Specjaliści sprawdzają też czy parametry zgodne są z grubością, rodzajem materiału oraz pozycją spawania. Wszystko to w celu upewnienia się, że uzyskany efekt będzie precyzyjny i wytrzymały.

Metoda MIG/MAG

Metoda znajduje zastosowanie w przypadku elementów metalowych. Spawanie realizowane jest w niewielkiej otoczce z gazu. Gaz ten blokuje dostęp powietrza i zanieczyszczeń do elementów, które są spawane. Spawanie MIG to spawanie z zastosowaniem gazu obojętnego (argon bądź też hel), zaś spawanie MAG  odbywa się z wykorzystaniem gazu aktywnego (dwutlenek węgla).

Gdy spawane elementy wykonane są z aluminium, miedzi oraz innych materiałów nieżelaznych stosowane jest spawanie MIG. Stal konstrukcyjna – niestopowa, niskostopowa i wysokostopowa wymaga spawania MAG.

Na czym polega metoda TIG i kiedy jest stosowana?

Spawanie metodą TIG prowadzone jest prądem stałym lub przemiennym. Jest to metoda spawania precyzyjnego, stosowana głównie w przypadku stali nierdzewnej. Metoda może być też wykorzystywana do łączenie elementów wykonanych ze stali, stopów niklu, magnezu, tytanu, aluminium, jak również innych reaktywnych metali czy też stopów.