W kodeksie pracy jest zapis, który chroni przed zwolnieniem pracowników będących w wieku przedemerytalnym. Niestety pracodawcom udaje się omijać przepisy.
Czytaj dalej Wiek przedemerytalny nie chroni przed zwolnieniem.
W kodeksie pracy jest zapis, który chroni przed zwolnieniem pracowników będących w wieku przedemerytalnym. Niestety pracodawcom udaje się omijać przepisy.
Czytaj dalej Wiek przedemerytalny nie chroni przed zwolnieniem.
Mowa oczywiście o święcie Trzech Króli – 6 stycznia. Przyjęcie ustawy wzbudziło duże kontrowersje, głównie przez zapis w kodeksie pracy, który traktuje o niemożności odbioru dnia wolnego, jeśli święto wypadnie w sobotę. Organizacje pracodawców uznały, że jest to niezgodne z konstytucją i oddały sprawę do Trybunały Konstytucyjnego.
Do niedawna, pracownicy powyżej 50 roku życia, przebywający w szpitalu, od 15. do 33. dnia dostawali 70 proc. wynagrodzenia chorobowego. Inny natomiast 80 proc. Doprowadziło to do nierównego traktowania pracowników. Teraz osobom pracującym 50+ przysługuje taki sam zasiłek chorobowy, jak innym.
Z początkiem stycznia weszły nowe przepisy związane z zatrudnianiem i rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Zmiany mają na celu zniesienie przywilejów i ulg w zatrudnieniu osób o lekkim i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. PEFRON nie będzie już dofinansowywał pensji niepełnosprawnych. Zniesiono też niektóre ułatwienia w funkcjonowaniu zakładów pracy chronionej. Mniejszą pomoc dostaną też niepełnosprawni pracownicy zwykłych firm – ich pracodawca będzie mógł odpisać znacznie niższą sumę na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Od 1 stycznia 2011 r. taki tata będzie mógł wziąć tygodniowy urlop ojcowski w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji, jednak tylko do momentu, gdy dziecko ukończy 7 lat. Ojciec dziecka, wobec którego odroczony został obowiązek szkolny, będzie mógł pójść na urlop, do momentu gdy nie ukończyło ono 10. roku życia. A od początku 2012 r. tata adopcyjny – podobnie jak biologiczny – weźmie już 2 tygodnie ojcowskiego.
1 lutego 2011 wejdzie nowa ustawa o pomocy w zatrudnieniu. Przede wszystkim będą nowe przepisy dotyczące szkoleń. Np. szkolenie dla bezrobotnych w umiejętności poszukiwania pracy będzie bardzo dokładnie określone.
Od lutego bezrobotni będą mogli być kierowani na kilka kursów, pod warunkiem że potencjalnie pomogą im one znaleźć pracę. Więcej osób będzie też mogło zyskać status bezrobotnego (i korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego oraz ze szkoleń). Po pierwsze, zachowają go kobiety w ciąży i w połogu, którym dotąd można było taki status odebrać z powodu „niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 90 dni”. Po drugie, nawet w przypadku samozatrudnienia osoba, która zawiesiła działalność, będzie mogła dostać status bezrobotnego i korzystać ze szkoleń.
Pracownicy, którzy po powrocie z urlopu macierzyńskiego obniżają swój wymiar czasu pracy, są objęci specjalną ochroną przed zwolnieniem, tak jak w trakcie trwania wychowawczego.
Wszyscy pracownicy, którym przysługuje prawo skorzystania z urlopów wychowawczych, mogą obniżyć wymiar czasu pracy nawet o połowę. W ciągu 12 miesięcy jest objęty specjalną ochroną przed zwolnieniem. Jak podkreśla resort pracy, w tym czasie rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę jest dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Czytaj dalej Niepełny etat chroni przed zwolnieniem.
Obecność, a ściślej mówiąc posiadanie profilu, na portalach społecznościowych służy zabawie, poznawaniu ludzi. To nasze internetowe ja. Nie do śmiechu jednak było tym, którzy przez Facebooka stracili pracę.
Pani Elżbieta Wiśniewska, była już prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkarskiego, przez wpisy na facebooku straciła pracę. Wymieniała się ze znajomymi komentarzami na temat katastrofy smoleńskiej. Hanna Gronkiewicz-Waltz zwołała nadzwyczajne posiedzenie rady nadzorczej, która odwołała Wiśniewską ze stanowiska prezesa MPT. Do zwolnienia w dużej mierze przyczynił się…Facebook. Stworzono specjalną grupę „Żądamy zwolnienia Elżbiety Wiśniewskiej, prezes MPT”. Był w niej sam Czesław Bielecki.
O wielkim pechu może mówić były pracownik Banku Spółdzielczego w Suszu, który po dwóch latach, z dnia na dzień stracił pracę, a wszystko przez jedno zdjęcie umieszczone na portalu NK. Czytaj dalej Zwolnieni z pracy przez Facebooka.