Twój kompas – opis stanowiska pracy

Twój kompas - opis stanowiska pracy

Aplikując na określone stanowisko musisz dokładnie przeanalizować zakres obowiązków, które są przypisane temu stanowisku. Warto zwrócić przy tym uwagę na różnice dzielące te same funkcje w firmach, o różnym profilu działania.

Przedstawiciel handlowy w firmie produkującej aparaturę medyczną musi wykazać się inną wiedzą (techniczną), niż handlowiec artykułów FMCG, choć obaj powinni być biegli w negocjacjach, samodzielni w działaniu, łatwo nawiązujący i podtrzymujący kontakty, a także odporni na stres.

Profesjonalnie przygotowana oferta pracy zawiera listę umiejętności i kompetencji bezwzględnie wymaganych oraz preferowanych, czyli takich, które stanowią przewagę konkurencją kandydata, ale ich posiadanie nie jest warunkiem koniecznym do objęcia stanowiska. Im więcej spełniasz ekstra wymagań, tym większe masz szanse na zdobycie tej pracy. To również niezbity dowód, że oferowane stanowisko doskonale współgra z Twoimi zainteresowaniami, co prognozuje ciekawą pracę.

Zazwyczaj lista wymagań dzieli się na trzy obszary:

  • wykształcenie/kwalifikacje (np. wykształcenie minimum średnie, doświadczenie w sprzedaży),
  • cechy indywidualne/umiejętności (np. umiejętności interpersonalne, aktywność, wytrwałoś w realizacji celów, wysoka kultura osobista, komunikatywność)
  • zakres wymagań (np. kontakt z klientami i przedstawianie usług, pozyskiwanie klientów, sprzedaż produktów i obsługa klienta).

Przygotowując dokumenty aplikacyjne powinieneś trzymać się tych wytycznych niczym kompasu. Nie warto jednak zawracać sobie głowy oferowanym stanowiskiem, jeśli nie spełniasz podstawowych kryteriów selekcji. Cóż bowiem z tego, że wpiszesz w CV – komunikatywność, skoro już podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zorientuje się, że jesteś nieśmiały i najchętniej zaszyłbyś się w jakiś dokumentach z dala od ludzi. Pisz zatem prawdę, a w przypadkach, gdy czujesz, że mógłbyś spełnić dane kryterium po odpowiednim doszkoleniu, napisz to uczciwie.

Tworząc CV ważne, żebyś powoływał się na dotychczasowe doświadczenie zawodowe w kontekście nowej pracy. Przyszłego pracodawcy nie obchodzą Twoje wyczyny, nie mające związku ze stanowiskiem, które Ci oferuje. Warto zatem używać dokładnie tych samych słów i określeń, które zostały użyte w ogłoszeniu, pokazując zgodność swojej aplikacji z oczekiwaniami pracodawcy.