Mediacje możemy określić jako proces negocjacyjny. Pozwala on stronom konfliktu porozumieć się i uzyskać satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie. Mediacje prowadzi niezależny mediator. Wysłuchuje on obu stron i pomaga im wypracować porozumienie. Mediacje mogą dotyczyć wielu różnych dziedzin, między innymi spraw rodzinnych i sądowych po sprawy biznesowe. Znajdują również zastosowanie w sporach powstałych między Zamawiającym i Wykonawcą w zamówieniach publicznych.
Jak przebiegają mediacje?
Proces mediacyjny obejmuje zwykle kilka etapów. Na początku niezależny mediator przedstawia stronom konfliktu proces i wytyczne. Określa w jaki sposób będzie przebiegał proces mediacyjny. W kolejnych krokach strony konfliktu mają okazję wyrazić swoje stanowisko, zaś mediator może pomóc im porozmawiać o swoich obawach oraz oczekiwaniach. Mediator może również zadawać pytania. Dzięki temu może lepiej zrozumieć potrzeby zaangażowanych stron.
Kolejny etap procesu mediacyjnego skupia się na wypracowaniu porozumienia. W oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, mediator pomaga stronom uzyskać rozwiązanie, które jest satysfakcjonujące dla jednej i drugiej strony. Porozumienie to jest zazwyczaj zapisane i podpisane przez obie strony.
Skuteczność mediacji
Jeśli proces mediacyjny okaże się być skuteczny, strony konfliktu mogą znaleźć wyjście z impasu. Konflikt może zostać zakończony w sposób dogodny dla obu stron. Mediacje mogą również być pomocne w wyeliminowaniu nagromadzonego napięcia i niedomówień mogących przyczynić się do kolejnych problemów. Mediacja to również sposób na zmniejszenie czasu oraz kosztów wiążących się z rozwiązywaniem sporu. Dzieje się tak dlatego, że strony nie muszą wykorzystywać drogi sądowej.
Mediacje w zamówieniach publicznych
Mediacje są również korzystne w przypadku zamówień publicznych, zarówno dla zamawiającego jak i wykonawcy. Warto dowiedzieć się więcej o tej formie rozwiązywania sporów, chociażby z uwagi na jej popularność.