Doktorat sfinansuje UE.

Nawet do 60 tys. zł rocznie może przyznać UE dla naukowca, który przygotowuje pracę doktorską szczególnie istotną dla gospodarki swojego regionu.

Stypendia wypłacane są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Program jest realizowany regionalnie i poszczególne urzędy marszałkowskie mogą ustalić odrębne warunki, na jakich jest udzielane wsparcie naukowcom. Ogólną zasadą jest to, że stypendium przysługuje tylko tym doktorantom, którzy kształcą się na kierunkach określonych jako szczególnie istotne z punktu widzenia danego województwa i zostały ujęte w Regionalnej Strategii Innowacji. Każdy region mógł wskazać inne dziedziny nauki jako preferowane do wsparcia młodych naukowców. Na przykład w województwie pomorskim unijna pomoc przysługuje doktorantom, którzy realizują prace doktorskie z następujących dyscyplin i specjalności naukowych: matematyka, fizyka, chemia, biologia, elektronika, informatyka; biotechnologia, nowe źródła energii, budowa maszyn, pojazdów i statków, ochrona środowiska w zakresie strefy nadbałtyckiej.

Doszkalaj swoich pracowników, bo warto.

Największe firmy w kraju i zagranicą każdego roku inwestuje w rozwój swoich pracowników. To oni są największym kapitałem firmy.

PARP – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wychodzi naprzeciw takim firmom, aby udostępniać im jak najwięcej możliwości w związku organizacją dotacji na szkolenia pracowników. Kapitał Ludzki – jeden z największych programów operacyjnych, który zajmuje się tymże zagadnieniem.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie w ramach tego projektu? Przedsiębiorcy oraz podmioty działające na rzecz zatrudnienia. Czytaj dalej Doszkalaj swoich pracowników, bo warto.

Bezrobotny zakłada firmę

Niemożliwe? A jednak. Dzięki funduszom Unii Europejskiej takie działanie jest jak najbardziej możliwe.

UE dysponuje wieloma możliwościami, jeśli chodzi o finansowanie różnych inwestycji. Jeśli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności gospodarczej, najczęściej wybieramy środki z Funduszu Pracy, które przyznawane są przez Urzędy Pracy. Czytaj dalej Bezrobotny zakłada firmę

Upadłość = zwrot dofinansowania.

Przedsiębiorcy, którzy w ramach różnych unijnych programów dostali dofinansowanie na swoją działalność, mogą być zmuszeni do całkowitego jej zwrotu, jeśli nie będą przestrzegać kryteriów przyznawania grantów.

Jak podaje Rzeczpospolita fundusze europejskie, z których finansowane są inwestycje i inne projekty przedsiębiorców, rządzą się twardymi prawami. Pieniądze mogą trafić na konto tylko tej firmy, która w sposób pełny i prawidłowy wywiązuje się ze swoich obowiązków. Te określa odpowiednia umowa o dofinansowanie, jaką firma zazwyczaj podpisuje z tzw. instytucją pośredniczącą lub wdrażającą. Czytaj dalej Upadłość = zwrot dofinansowania.