Fotowoltaika to jedno z rozwiązań jakie mamy do swojej dyspozycji w zakresie wykorzystania energii odnawialnej. Zalet jest wiele. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.
Fotowoltaika – zalety
Przede wszystkim, fotowoltaika to czyste źródło energii. Co to oznacza? Fotowoltaika nie emituje żadnych szkodliwych gazów takich jak dwutlenek węgla. Ponadto, nie generuje ona żadnych szkodliwych substancji, które często są nieodłącznym elementem wiążącym się z pracą przemysłowych źródeł energii. Jest to zatem rozwiązanie przyjazne dla środowiska.
Fotowoltaika to również wydajne źródło energii. Jeśli porównamy ją z innymi źródłami, takimi jak wiatr czy słońce, może ona wygenerować większą ilość energii przy niższych kosztach. Może ona zapewnić długoterminowe i stabilne wytwarzanie energii. Co więcej, panele fotowoltaiczne są łatwe w instalacji i obsłudze. Dzięki temu, jest to rozwiązanie przyjazne zarówno dla właścicieli domów jak i przedsiębiorstw. Fotowoltaika może być wykorzystywana do generowania energii elektrycznej, cieplnej i mechanicznej. Może zatem być stosowana do wielu celów, takich jak ogrzewanie domów, oświetlanie ulic czy też wytwarzanie energii elektrycznej.
Są też pewne minusy
Chociaż korzyści związane z inwestycją są liczne, rozwiązanie ma też pewne minusy. Przede wszystkim inwestycja nie należy do najtańszych. Wymaga ona zakupu paneli i innych elementów, które wpływają na koszt instalacji. Po drugie panele muszą być odpowiednio ustawione, tak aby możliwe było osiągnięcie optymalnej wydajności. Nie można zapominać o konserwacji i czyszczeniu paneli. Zanieczyszczenia osadzające się na panelach mogą ograniczać ich wydajność. Pamiętajmy również o tym, że energia jest generowana tylko wtedy, gdy dostępne jest światło słoneczne.
Dofinansowanie
Korzystanie z dofinansowań jest skierowane przede wszystkim do gospodarstw domowych. Z dofinansować mogą skorzystać osoby fizyczne, prawne, jednostki samorządu terytorialnego i wspólnoty mieszkaniowe. Gospodarstwo domowe, które chce skorzystać z dofinansowania musi złożyć wniosek w wybranym banku lub instytucji finansowej. Konieczne jest wskazanie wnioskodawcy jako inwestora , które przejmuje odpowiedzialność za proces inwestycyjny. Banki i wspomniane instytucje finansowe określają swoje warunki przyznawania dofinansowania, takie jak wymogi związane z wiekiem budynku, maksymalnej mocy zainstalowanego systemu fotowoltaicznego, jak również wkładem własnym inwestora.